عکسهای فوتبالی و غیر فوتبالی

ثبت شده در سایت ساماندهی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی

 
مهیج ترین ادوار جام جهانی در دهه 70 و 80 میلادی
نویسنده : امیر حسین فراهانی - ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩
 

جام جهانی 1978 آرژانتین

این جام زمانی برگزار شد که در کشور میزبان یک دولت نظامی دیکتاتور حکمرانی می کرد. اعتراضات گسترده مردم آرژانتین در زمان برگزاری بازیها در گوشه و کنار کشور دیده می شد. تعداد شرکت کنندگان مرحله انتخابی در این دوره برای نخستین بار از عدد 100 گذشت. دو تیم ایران و تونس به عنوان نمایندگان آسیا و آفریقا برای نخستین بار به جام جهانی راه پیدا کردند.

تیم ملی فوتبال ایران در اولین حضور خود در جام جهانی

ایران که در دور نخست مرحله انتخابی سوریه و عربستان سعودی را شکست داده بود، در دور دوم مرحله انتخابی آسیا - اقیانوسیه با هنگ کنگ، کره جنوبی و استرالیا هم گروه شد که به عنوان تیم اول این گروه برای نخستین بار به جام جهانی راه یافت.

دو شکست مقابل هلند و پرو و یک تساوی با اسکاتلند، 2 گل زده (ایرج دانایی فر و حسن روشن)، 8 گل خورده و یک امتیاز نتیجه سفر ایران به آرژانتین بود.


مرحله نیمه نهایی این دوره از بازیها نیز مانند مسابقات دوره پیش به صورت گروهی انجام شد و تیمهای آرژانتین و هلند به عنوان سرگروه های دو گروه به فینال رسیدند و برزیل و ایتالیا به دو عنوان دو تیم دوم گروهها بازی رده بندی را برگزار کردند.

هلند که دو بار پیاپی به فینال می رسید تقریبا همان ترکیب سال 1974 خود را حفظ کرده بود با این تفاوت که دیگر یوهان کرویف، ستاره خود را در اختیار نداشت. در مقابل هلند تیم جوان و ناشناخته آرژانتین قرار داشت که پس از نخستین دوره جام جهانی دیگر نتوانسته بود به فینال راه یابد. با نتیجه نسبتا ضعیفی که این تیم در دور مقدماتی بدست آورده بود و راهیابی مستقیمش به جام با استفاده از حق میزبانی، دستیابی اش به فینال برای بسیاری دور از انتظار بود.

 هر چند نمایش بازیکنانی چون دانیل پاسارلا (کاپیتان)، دانیل برتونی، ماریو کمپس و اسوالدو آردیلس در بازیهای مرحله نیمه نهایی چهره دیگری به تیم آرژانتین داد. مسابقه فینال در پایان وقت قانونی یک بر یک به تساوی رسید، اما دو گل آرژانتین در وقت اضافی بار دیگر آرزوهای هلند را برای فتح جام جهانی نقش بر آب کرد و آرژانتین پس از اوروگوئه و برزیل، سومین کشور آمریکای لاتین بود که به جام جهانی دست می یافت.

در این دوره برزیل سوم و ایتالیا چهارم شد. ماریو کمپس با 6 گل که دو تای آنها را در بازی فینال به ثمر رسانده بود در صدر جدول بهترین گلزنان جام ایستاد.

-------------------------------------------------------------------------

جام جهانی 1982 اسپانیا

 

این دوره را می توان جام ستاره ها نامید؛ موجی از ستاره های جوان و بهترین بازیکنان دهه 1980 که بسیاری شان نخستین حضور شان در جام جهانی را در اسپانیا تجربه کردند؛ زیکو، سوکراتس (برزیل)، دیه گو مارادونا (آرژانتین)، پائولو روسی و دینو زوف (ایتالیا)، کارل هاینس رومنینگه و هارالد شوماخر (آلمان غربی) و ژان تیگانا و میشل پلاتینی (فرانسه) ...

 

 

تیم ملی برزیل در جام جهانی 1982 اسپانیا

در جام برای نخستین بار تعداد تیمهای شرکت کننده در جام جهانی به 24 تیم رسید. سهمیه آفریقا به دوتیم افزایش یافت و از هر دو منطقه آسیا و اقیانوسیه یک تیم به جام جهانی راه یافتند. تیمهای کامرون، الجزایر، کویت، نیوزلند و هندوراس برای نخستین بار به بازیها راه یافتند. غایب بزرگ این بازیها هلند، نایب قهرمان دو دوره گذشته بود.

تیمهای حاضر در 6 گروه چهار تیمی تقسیم شدند که دو تیم اول هر گروه صعود کردند. دوازده تیم راه یافته به مرحله بعدی در 4 گروه سه تیمی بازی کردند که تیمهای نخست هر گروه به مرحله نیمه نهایی راه یافتند. در مرحله نیمه نهایی تیمهای فرانسه و آلمان غربی و در بازی دیگر ایتالیا و لهستان مقابل هم قرار گرفتند. بازی دو تیم فرانسه و آلمان غربی پس از 120 دقیقه با نتیجه 3 بر 3 به تساوی کشید که آلمان غربی موفق شد فرانسه را در ضربات پنالتی شکست دهد و به فینال راه یابد.

دیدار دو تیم ایتالیا و لهستان با دو گل پائولو روسی به سود ایتالیا پایان یافت و این تیم حریف آلمان غربی در فینال جام 1982 شناخته شد. ایتالیا که پس از جنگ جهانی دوم دیگر نتواسته به مقام قهرمانی جام دست یابد، به دیدار آلمان غربی رفت که آن هم مانند حریفش برای رسیدن به سومین جام به پیروزی در بازی فینال امید داشت.

شادی بازیکنان ایتالیا پس از قهرمانی - ایتالیا برای سومین بار و بعد از 44 سال قهرمان شد.

ایتالیا بازی فینال که در استادیوم برنابوی مادرید برگزار می شد تا دقیقه 80 با سه گل پائولو روسی، مارکو تاردلی و الساندرو آلتوبلی از آلمان غربی پیش افتاد و آلمان غربی فقط توانست یکی از سه گل را که توسط پل برایتنر زده شده در دقیقه 83 جبران کند. ایتالیا با این پیروزی پس از 44 سال به قهرمانی جام رسید و پس از برزیل دومین تیمی بود که سه بار قهرمان جام می شد.

 پائولو روسی گلزن شماره یک ایتالیا در این بازیها علاوه بر اینکه با 7 گل زده بهترین گلزن شد، از سوی فیفا نیز به عنوان برترین بازیکن جام معرفی شد

جام جهانی 1986 مکزیک

 

مکزیک نخستین کشور جهان است که دو بار میزبانی برگزاری بازیهای جام جهانی را بر عهده می گیرد. شانزده سال پس از جام 1970 که برزیل فاتح آن بود، بار دیگر جام جهانی در مکزیک برگزار شد.

 کمی پیش از آغاز بازیها زلزله ای در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک جان هزاران نفر را گرفت. 121 کشور عضو فیفا برای ورود به جام سیزدهم در دور مقدماتی به رقابت پرداختند که 24 تیم موفق به سفر به مکزیک شدند. عراق، کانادا و دانمارک برای نخستین بار به جام جهانی راه یافتند. سیستم بازیها بار دیگر تغییر پیدا کرد بدین صورت که 24 تیم به 6 گروه چهار تیمی تقسیم شدند که از چهار گروه سه تیم اول و از دو گروه دو تیم اول به مرحله بعدی راه پیدا کردند.

دکتر سوکراتس و زیکو از بازیکنان افسانه ای برزیل در جام جهانی 86 مکزیک

16 تیم صعود کرده در مرحله یک هشتم نهایی که برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی برگزار می شد، مقابل هم قرار گرفتند. در این دوره مجموعه ای از بهترین بازیکنان فوتبال جهان حضور داشتند. بسیاری از آنها بازماندگان جام 82 بودند که در این جام به اوج خود رسیده بودند. اما بدون شک ستاره این بازیها که بسیاری از کارشناسان ورزشی او را در کنار پله، بهترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان می دانند، دیه گو مارادونا، کاپیتان 26 ساله آرژانتین بود که برای رسیدن تیمش به فینال بازیها نقش مهمی داشت.

ContiSoccerWorld, Conti, Continental Tires, Tyres, Soccer, Football, World Cup, WC, 2010 FIFA World CupTM, Germany, Sponsoring, German Engineering, Conti Stars, WC Tickets, World Cup Tickets, Tickets, FIFA Partner

شگفتی سازان این بازیها دانمارک و مراکش بودند که دانمارک در اولین حضورش در جام جهانی با شکست دادن سه تیم پر سابقه آلمان غربی، اسکاتلند و اوروگوئه به عنوان نخستین تیم گروهش صعود کرد؛ هر چند در یک هشتم نهایی در یک بازی پرگل (5 بر 1) مغلوب اسپانیا شد.

مراکش نیز با دو تساوی مقابل لهستان و انگلستان و یک برد مقابل پرتغال صدرنشین گروهش شد. در مرحله یک هشتم نهایی تیمهای برزیل، آرژانتین، آلمان غربی، مکزیک، اسپانیا، انگلستان، فرانسه، بلژیک با شکست دادن حریفان شان به یک چهارم نهایی صعود کردند. در طول سالهای گذشته از دو بازی از چهار بازی این مرحله همواره از مشهورترین و ماندگارترین بازیهای جام جهانی یاد می شود.

زیکو و میشل پلاتینی در نبرد دیدنی فرانسه و برزیل غول های فوتبال جهان در سال 1986

 فرانسه و برزیل در یکی از مهیج ترین بازیهای تاریخ فوتبال جهان مقابل هم قرار گرفتند. برزیل ستارگانی چون زیکو، سوکراتس، کاره کا و مولر را در اختیار داشت و از آن طرف فرانسه با بازیکنانی چون میشل پلاتینی، ژان تیگانا، لویی فرناندز به میدان رفت.

 بازی در 90 دقیقه قانونی با گلهای کاره کا و پلاتینی یک بر یک تمام شد و پس از 30 دقیقه وقت اضافی بدون گل به ضربات پنالتی انجامید. در طول بازی یک پنالتی به سود برزیل گرفته شد که ژول باتس، دروازه بان فرانسه توانست این ضربه پنالتی را که توسط زیکو زده شد، مهار کند. فرانسه نهایتا این بازی را با ضربات بیشتری که نسبت به برزیل به گل تبدیل کرد، از آن خود کرد و به نیمه نهایی راه پیدا کرد.

گلهای تاریخی مارادونا

گلی که مارادونا با دست به ثمر رساند و معتقد بود دست خدا این گل را وارد دروازه انگلیس کرد

 در مسابقه دیگری در این مرحله آرژانتین و انگلستان مقابل هم قرار گرفتند. این بازی با دوگل مارادونا به سود آرژانتین پایان یافت؛ دو گلی که هرکدام در نوع خود پدیده ای در جام جهانی محسوب می شود. گل نخست را مارادونا پس از گذر از 8 بازیکن انگلیسی به ثمر رساند و سه دقیقه بعد نخستین گل آرژانتین پس از اینکه توپی روی سر مارادونا فرستاده شد بدست آمد.

 بازیکنان انگلیسی معتقد بودند که مارادونا این گل را با ضربه دستش به ثمر رسانده که داور نظری مخالف داشت و رأی بر صحت گل داد.سالها بعد مارادونا که مدتها این ادعا را رد می کرد، اعتراف کرد که این توپ را با دستش زده، اما مدعی شد که این "دست خدا" بوده که آن ضربه را به گل تبدیل کرده است.

سه دقیقه بعد از این گل، مارادونا پس از گذر از 8 بازیکن انگلیسی گلی دیگری به ثمر رساند و آرژانتین به نیمه نهایی صعود کرد.

در دو بازی دیگر یک چهارم نهایی، آلمان غربی، مکزیک و بلژیک، اسپانیا را شکست داد که نتیجه پایانی هر دو بازی در ضربات پنالتی مشخص شد. در نیمه نهایی مانند سال 1982 فرانسه بار دیگر مغلوب آلمان غربی شد و از رسیدن به فینال باز ماند. آرژانتین هم مقابل بلژیک پیروز شد.

بازی فینال که در ورزشگاه آزتک برگزار می شد با نتیجه پر گل 3 بر 2 به سود آرژانتین تمام شد و این کشور در 8 سال برای دومین بار جام را به خانه برد.در بازی رده بندی فرانسه با پیروزی بر بلژیک به مقام سومی جام دست یافت.مارادونا از سوی فیفا به عنوان برترین بازیکن جام لقب گرفت و گری لینه کر انگلیسی با 6 گل، گلزن برتر مسابقات شد.

تصاویر دیدنی و خاطره انگیز جام جهانی 1986 مکزیک

تیم ملی آرژانتین به همراه مارادونا - قهرمان جام جهانی 1986 مکزیک

شادی طرفداران آرژانتین

مارادونا به همراه جام قهرمانی بر دوش هواداران

توپی که کارل هاینز رومینگه درون دروازه آرژانتین جای داد

گل معروف مارادونا به انگلیس که با دست به ثمر رساند

 

مارادونا با یک ضربه سر دروازه آلمان غربی را باز می کند

فرانسه - برزیل  یکی از دیدنی ترین بازیهای تاریخ جام جهانی

اسپانیا در برابر دانمارک تیم شگفتی ساز جام

آلمان غربی - مراکش ( دیگر تیم شگفتی ساز جام 86 مکزیک)

آرژانتین - اروگوئه / مارادونا در حال عبور از مدافعان

بنقل از واحد مرکزی خبر